Program cezhraničnej spolupráce Program cezhraničnej spolupráce Informace, inovace, vzdělávaní = rozvoj podnikání

Indie a Indonésie – dva zajímavé trhy, které stojí za pozornost českých exportérů

1. June 2017

Dne 15. června 2017 se v prostorech Krajské hospodářské komory Brno uskuteční exportní konference na téma „Jak úspěšně exportovat do Indie, Indonésie a Malajsie“.

Dle klasifikace Světové banky už Indie není rozvojová země. Výrazně se snížila míra korupce, lepší se hygiena, začíná se klást důraz na životní prostředí. Loňský růst byl 7,8 procent. Tahounem ekonomiky je také sílící střední vrstva, která roste obrovským tempem, dnes je to kolem 300 milionů lidí. Rostou mzdy a tím pádem i ceny spotřebního zboží. A zatímco v Číně populace stárne, tak největší segment v Indii jsou lidé ve věku 15 až 30 let s prozápadní orientací a evropským životním stylem v oblékání, hudbě, technologiích, samozřejmě vyjma gastronomie a víry. To je obrovský potenciál do budoucna.

Evropan se tu může cítit dobře, protože země je organizovaná, bezpečná, funguje tu soudní systém a je tu zaručená svoboda vyznání. Indie je největší demokracií na světě. Navíc můžeme sledovat významné změny k lepšímu, třeba větší pořádek v ulicích i na úřadech. Není proto divu, že někteří podnikatelé tady dělají svůj byznys proto, že se tu cítí dobře.

Do Indie se dá vozit v podstatě cokoliv. Jen je vždy třeba si odpovědět na dvě otázky – dokážu se srovnat cenou a dokážu nabídnut něco trošku odlišného, než mají ti ostatní? Na tak obrovském trhu není obor, kde by byla díra na trhu. Je tam vše. A taky tam jsou všichni. Přesto lze zkusit v podstatě jakýkoliv produkt, jen to chce nápad, něco trochu unikátního, no a srovnat se s cenou.

<<<Zbytek článku naleznete ZDE>>>

Zdroj: Businessinfo.cz